2010/05/29

Giganci instalacji 2

Dzisiejszy wpis stanowi kontynuację i dopełnienie poprzedniego. Ta mini-monografia dotyczyć będzie kolejnego zdolnego Amerykanina - Brada Downey'a. Dorastał w rodzinie marynarzy, studiował natomiast w Londyńskiej renomonowanej Slade School of Art (którą skończyła również m.in Jenny Saville)oraz nowojorskim Pratt Institute. W 2008 r. został honorowym obywatelem stanu Kentucky. Zajmuje się głównie instalacją, ale również i filmem - nakręcił dokument street artowy Public Discourse, poświęcony sylwetkom znanych twórców.

Na początek najstarsze, zgodnie z jego własną chronologią, dzieło: animacja popełniona w wieku lat 19, czyli self portrait at 19:

HSP from Brad Downey on Vimeo.

I jego urbanistyczne zabawy:


sHell

Kiedy Downey podjął kolaborację z Dariusem Jonesem, razem zajęli się motywem infodizajnu i znaków drogowych. Późniejsze ich działania przybrały formę bardziej swobodnych artystycznych kreacji, autorskich, malarskich znaków osadzonych w przestrzeni ulicznej, aby po pewnym czasie zamienić się w konceptualne, oszczędniejsze formalnie instalacje. Seria znaków poszerzyła się o inne uliczne obiekty - kosze, skrzynki pocztowe itp. Artysta obserwuje żywotność każdej swojej pracy , a większość z nich niestety zostaje szybko zdemontowana lub skradziona. Te, które jeszcze ocalały, znajdują się głównie w Berlinie.

ręcznie namalowana podstawiona tablica - Verbs St. (Stacja Verbs)

Dragon (smok)

A fathers duty (Ojcowski obowiązek) - wg Downeya postać ojca przetrwala w swej postaci 3 dni,zanim zostala usunięta, a dzieci - prawie 3 tygodnie. Po ich zniknięciu na znaku pojawił się anonimowy napis sugerujący, aby następnym razem zainstalować postacie wyżej.

Baby stop sign (stop-dziecko)

The break-up (rozstanie)

Pregnant stop (ciężarny stop)

Your arse (Twój tyłek)

Ignore this sign (Zignoruj ten znak)

The great escape (Wielka ucieczka)

The harder they come, the harder they fall (im wyżej wchodzą, tym mocniej spadają)

Sidewalk delete (Usunięcie chodnika) - bardzo ciekawy projekt polegający na odsłonięciu korzeni drzewa. Osobiście zawsze byłam ciekawa, w jaki sposób funkcjonują drzewa wrośnięte w beton.

Up against the wall - (Napotkać ścianę) to ironiczny podarunek Downey'a dla złodziei złomu, skonstruowany z miedzanych rur. Został rozmontowany i skradziony po 2 tygodniach.

Ladder stick-up - Downey nielegalnie wyciął serce w osłonie rusztowania

Rubbish suicide (samobójstwo śmieci)

House of cards III (Domek z kart III)

Helium Poubelle - to akcja przeprowadzona w Paryżu, którego władze w obawie przed terroryzmem zastąpiły tradycyjne kosze transparentnymi foliowymi workami eksponującymi swoją zawartość. Downey ironicznie zainstalował w nich balony z helem.

La Somme de L'Oxygéne Dans une Cabine Téléphonique - również Paryż. Według opisu autora są to "balony wypełnione dwutlenkiem węgla Brada Downey'a"

Traffic jam for Berlin (korek drogowy dla Berlina)

Brad Downey pobocznie zajmuje się również malarstwem (londyńską szkołę ukończył na tymże kierunku) i rysunkiem. Poza tradycyjnymi szkicami i "znakowymi" obrazami artysta namalował obraz stylizowany na średniowieczny, przedstawiający Lutra publikującego swoje tezy, jednak z drobnymi współczesnymi elementami - Luter swoje postulaty nanosi markerem i obserwuje go kamera znad drzwi.

Błyskotliwość Downey'a zdecydowanie wzbogaca tkankę miejską, czyniąc ją żywą, wymowną strukturą. Szkoda więc, że struktura ta tak szybko jest oczyszczana z zabawnych instalacji, a montowane legalnie nie zaskakują już tak bardzo. Brad Downey w zeszłym roku w ramach festiwalu ArtBoom zrealizował projekt Śpiący policjant na Pl.Matejki, planował również montaż ruchomego kosza, który po wrzuceniu śmieci miał je wyrzucać z powrotem - z powodów technicznych jednak mu się to nie udało. Liczę więc na kolejne jego wizyty w Polsce.

2 komentarze:

  1. ej na takiej sztuce się zarabia? ciekawa jestem, może bym się nią zajęła z finansową premedytacją ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, czy się zarabia, ale na pewno sporo się podróżuje. Więc i tak się opłaca.

    OdpowiedzUsuń