2010/05/29

environmental art intervention - interwencja wielkoformatowa

Environment to z angielskiego środowisko / otoczenie. Hasło to funkcjonuje też jako szeroki street artowy termin określający wszelkie działania przestrzenne, które naturalnie uzupełniają zastane terytorium. Poniżej kilka przykładów większego formatu:

Action Painting wywodzi się z abstrakcjonizmu i jego najbardziej oczywistym przedstawicielem był Jackson Pollock. Kierunek ten znany też pod nazwą malarstwa gestu okres intensywnej progresji przeżywał w latach 40-50, jednak został zaadaptowany przez street art, lubujący się w działaniach spontanicznych i nieprzewidywalnych. Chlapanina abstrakcjonistów zyskała wymiar wielkoformatowy - oto przykład świetnej akcji z Berlina z kwietnia tego roku (swoją drogą, dosłownego street artu):Berlin, Rosenthaler Platz, 25.04.2010 + kilka zdjęć z akcji:


Holenderski artysta Henk Hofstra, malarz (co dziwne - nieświadomie mocno kiczowaty) i twórca instalacji wywołuje podobne uliczne efekty, choć eliminuje element przypadku. Za obszar swojej działalności też obrał asfalt uliczny, ale zapełnia go ściśle przemyślanymi formami:projekt Invasion of ants (Inwazja mrówek) czyli 500 czerwonych mrówek namalowanych przed teatrem w mieście Drachten

Creditcrisis (kryzys kredytowy) w Rotterdamie - 19 czerwonych i 1 niebieski samochód symbolizujące ogólnoświatowy kryzys kredytowy


Art Eggcident w Leeuwarden

Drachtstervaart / the blue road (Niebieska droga), Drachten - Hofstra odtworzył za pomocą farby bieg realnej rzeki, która płynęła jedną z ulic miasta. W 2008 r. planowano otworzyć kanał ponownie.

Jeszcze inne podejście prezentuje Agathe de Bailliencourt (polecam stronę!), Paryżanka rezydująca w Berlinie. Jej uliczno-architektoniczna aktywność zaczęła się w 2006 r. od zaproszenia na Singapore Biennale, gdzie zrealizowała instalację malarską Occupation Bleue. Kolejna instalacja miała miejsce w Indonezji, a następne już w Berlinie.

Occupation Bleue


Get it (W)ALL! - w Yogyakarta w Indonezji

Pink Karl, Berlin


La vie en rose, Berlin - projekt zrealizowany na podwórku jednego z domów na ulicy Lichtenraderstrasse

Oh Mon Dieu!, Berlin - projekcja na fasadzie berlińskiej Katedry z 2008r.

Najbardziej rozpoznawalnym projektem Agathy jest No Man's Land zrealizowany w dawnej ambasadzie francuskiej w Tokio. Artystka wybrała dwa obszary dla siebie - parking przed wejściem oraz damską toaletę, która, jak sama twierdzi "jest bardzo prywatnym miejscem, gdzie sztuka zazwyczaj nie wchodzi". Poniżej kilka zdjęć i interaktywna panorama:

Polecam również wywiad z artystką, który wydał mi się bardzo ciekawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz