2010/04/27

TXTual Healing

TXTual Healing to z angielskiego "tekstowe uzdrowienie" - projekt Paula Notzolda stworzony w 2006 r., będący kolejnym ciekawym przykładem niebanalnego wykorzystania możliwości projekcyjnych jako narzędzia do społecznej interakcji. Należy dodać, że narzędziem dość unikatowym, bo przewidującym ogromne grono aktywnych odbiorców, którzy współtworzą projekcje w (do)słowny sposób. Idea opiera się na SMSach - stąd nazwa projektu - które wysyłane przez widzów, uruchamiają animacje. Wypowiedzi są automatycznie wstawiane w komikowe dymki tekstowe i łączone z odpowiednią grafiką, więc użytkownicy tworzą całą fabułę animacji, budują między sobą nawzajem dialogi.
Projekt ma postać cyklicznych występów i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Został wykorzystany m.in. w kampanii Baracka Obamy czy przez Milan Design Week.
A tak wygląda to w praktyce:

TXTual Healing hits Chelsea Art Museum; working with actors in the windows from paul notzold on Vimeo.

{ Bruksela, projekcja na gmachu Parlamentu Europejskiego }


I na koniec wizualnie piękny i najciekawszy wariant - algorytm przetwarzający sms-owe wiadomości na punkty, które są automatycznie łączone liniami, tworzącymi rozbudowane struktury. W moim odczuciu ten pomysł ma swoją głębię, sprowadzając powszechnie używane frazy sprowadzać do symboli graficznych. Ciekawe, jak wyglądałaby np. fraza "turlanie foki"? Albo jak wyglądałby prawdziwy symbol hasła "McDonald's"?
videoprojekcje

Videoart to najmłodsza dziedzina street artu, związana z rozwojem nowych mediów, oraz nieco różniąca się w swych założeniach od innych aspektów urban artu. Przede wszystkim, jest pozbawiona anonimowości i zazwyczaj zaczyna się lub kończy w galeriach. Wymaga też konkretnych umiejętności filmowo-animacyjnych, jednak z powodu swego zasięgu, dociera do najszerszej grupy odbiorców. Z fascynacją obserwuję rozwój nowych technologii, które pozwalają na coraz bardziej efektowne działania. Poniżej subiektywna selekcja projektów reprezentujących rożne aspekty tej dziedziny, w kolejnych wpisach kolejne zjawiska.

Na początek mój ulubiony projekt autorstwa studentów z Berlina. Przymocowali oni rzutnik do metra, które poruszając się umożliwiało równocześnie wyświetlanie dynamicznych animacji na ścianach tunelu:W ramach ciekawostki: podobny projekt powstał w tunelach metra w Hong-Kongu, choć na zasadzie tradycyjnej animacji - obrazów namalowanych bezpośrednio na murze. W tym przypadku to ruch metra powoduje animację obrazu. Ideę podchwyciły agencje marketingowe wykorzystując ściany jako powierzchnie spotów reklamowych.
Tu świetny przykład ciekawej projekcji jako tło wykorzystującej teoretycznie nienaruszalną powierzchnię - niebo. Strona www.bewareofthegod.com bada fenomen religijnego fundamentalizmu, przy okazji prezentując ironiczny komentarz do tego zjawiska:Piękny projekt zaistniał też w Nowym Jorku, gdzie artyści działający pod pseudonimem Sweetshoppe wymyślili autorską technikę malarską, którą nazwali "video painting". Swoje projekcje nakładają pociągnięcia zbudowanego z LEDów wałka. Efekty można obejrzeć na stronie jednego z artystów i vimeo:

SWEATSHOPPE, 4spots, the landing extras from SWEATSHOPPE on Vimeo.


Kolejny ciekawy przykład videostreetartu, zrealizowany w technologii popularyzującej się coraz bardziej - video interakcji. Praca Karoliny Sobeckiej i Jima Georga to projekcja psa, reagującego na ruchy widza.

Sniff from karolina sobecka on Vimeo.


Na koniec jeden z moich najulubieńszych przykładów, całościowo piękny filmik prezentujący klasyczne metody projekcji - minimalistycznej ale jakże efektownej:
in_out 1.0 Nancy 15/12/06
Załadowane przez: metavideo. - Niezależne wideo z sieci.